Сторінки

Урок №7. Оноре де Бальзак (1799-1850). «Гобсек»



Оноре де Бальзак (1799-1850). «Гобсек»
Життєвий і творчий шлях письменника.  Бальзак і Україна.
Бальзак – видатний французький письменник, за­чинатель соціального реалістичного роману. Поєд­нання реалістичних і романтичних елементів у його художній системі. «Людська комедія» – грандіозна енциклопедія життя Франції першої половини XIX ст., її проблематика і структура


оноре де бальзак
         


                             Оноре де Бальзак (1799-1850)

 Розглянемо такі питання:

1.  Життєвий і творчий шлях письменника.  Бальзак і Україна.


Ми знову мандруємо до Франції XIX століття,  щоб познайомитися Оноре де Бальзаком  одним із найвизначніших письменників світу. «Бальзак великий! Його характери — витвір розуму Всесвіту!» — сказав про нього видатний російський письменник Ф. Достоєвський. В. Г. Бєлінський, російський критик, зазначав: «Подивіться на Бальзака: як багато написала ця людина, та, незважаючи на це, чи є в його повістях бодай один характер, бодай єдине обличчя, яке було б схожим на інше? О, яке незбагненне мистецтво змальовувати характери з усіма відтінками їх індивідуальності!»


Ознайомимося з біографію Оноре де  Бальзака, відкривши посилання:
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%BD%D0%BE%D1%80  %D0%B5_%D0%B4%D0%B5_%D0%91%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%B7%D0%B0%D0%BA

Відео 

Прочитайте твори  Оноре де  Бальзака


http://balzak.at.ua/publ/
http://javalibre.com.ua/java-book/book/2917086
http://www.ukrlib.com.ua/books-zl/printzip.php?id=23&bookid=0&sort=0




Словникова робота
Епопея (грецьк. epopoliia, від epos – слово та poieo – творити) – один із епічних жанрів, що бере свій початок у міфології та усній народній творчості. Епопеєю у Стародавній Греції називали героїчний епос – великі цикли народних сказань, пісень і легенд, які оповідали про найбільш визначні історичні події, легендарних та історичних осіб, оцінюючих з погляду народного значення. Поступово з XVIII ст. епопеєю почали називати великі і складні епічні твори (романи, цикли романів), для яких характерне змалювання епохальної події, визначної для історії народу чи нації, великий життєвий матеріал, численність персонажів, масштабність та обсягованість подій і явищ.

Енциклопедія (грец. enkyklios paideia — навчання за всім колом знань) — наукове або науково-популярне довідкове видання, яке містить найбільш істотну інформацію за всіма (універсальна  енциклопедія) або окремими (галузеві  енциклопедії) напрямками знань або практичної діяльності.    



Знайомимося з біографією французького письменника

                                        

 Бальзак і Україна


Оноре де Бальзак знайшов свою любов в Україні 

Джерело: http://vidia.org/2012/7662

«Той, хто шукає мільйони, дуже рідко їх знаходить. Проте той, хто їх не шукає, не знаходить ніколи!», - зауважував геній французької літератури Оноре де Бальзак. Він знайшов свій скарб в українській глибинці - маєтку графині Евеліни Ганської на Житомирщині

Листування довжиною в 17 років

Їх знайомство було романтичним. Прочитавши твори Бальзака, одна з найбагатших жінок Російської імперії, вирішила написати йому листа. І підписалася – «Незнайомка», але невдовзі назвала своє ім’я. Так розпочалося листування, що тривало 17 років! Графиня Евеліна Ганська досконало володіла кількома мовами, мала неабиякий літературний талант. Отже, Бальзаку було що з нею обговорювати.

 Евеліна та Оноре. Їхні долі поєднала Україна
Вперше вони зустрілися в Швейцарії. Коли Евеліна побачила пристаркуватого невисокого на зріст чолов’ягу, який прямував їй назустріч, то спочатку вона розгубилася – може не варто робити цього? Але зазирнувши в очі Бальзака, була причарована.
До речі, в Україну видатного письменника запросила не сама Евеліна, а її чоловік Венцеслав Ганській. Він розповів Бальзаку про свої землі та фабрики, про чудовий будинок і великий парк неподалік від Бердичева – в селі Верхівня. Бальзак пообіцяв обов’язково завітати вгості.
Письменник з’явився у Верхівні яскравого літнього дня. Побачивши садибу, освітлену променями сонця, він назвав її «маленьким Лувром», а хазяйку маєтку Евеліну Ганську – «північною Зорею». Графиня сказала письменникові, що відтепер у нього є свої апартаменти. Бальзак був зворушений: у Франції він не мав власного житла.
Листування тривало 17 років

Шлюб «під суворим наглядом»

Через деякий час після смерті чоловіка Евеліна вирішила відновити своє спілкування з Бальзаком. Невдовзі письменник і графиня вирішили побратися. В ті роки Оноре був найпопулярнішим белетристом Європи.
Проте вийти заміж за іноземця російській підданій було непросто: царський указ забороняв такі шлюби. Впродовж трьох років Бальзак надсилав Миколі I листи з проханням дозволити йому одружитися на Евеліні Ганській. В решті-решт імператор дозволив, але з уточненням: «Під суворим наглядом».
В березні 1850 року вони обвінчалися в Бердичеві, в костьолі Святої Варвари. «Вінчаються чоловік 50 років Оноре де Бальзак і вдова 46 років Евеліна Ганська», – оголосив священик. На жаль, письменник тоді вже був дуже хворий. Сімейний лікар ще до одруження попередив Евеліну: «Бальзак безнадійний».
В квітні 1850 року графиня відправилася з чоловіком до Парижу. В той час Оноре вже нічого не писав. Знесилений хворобою, він був прикутий до ліжка, а Евеліна залишалася поряд із коханим до його останнього подиху.

Загадкове кохання

Чому Евеліна Ганська і Бальзак покохали один одного? Вона захоплювалася французькими романами, і, можливо, їй бракувало романтики. А він, читаючи її листи, мабуть, зрозумів, що у своїх творах описував Евеліну. Адже в романах Бальзака так багато чудових аристократок, які любили бідних, але талановитих молодих людей з провінції.
Костьол Святої Варвари в Бердичеві. У 1850 р. тут відбулося вінчання 
Оноре де Бальзака та Евеліни  Ганської

Сьогодні в садибі Евеліни Ганської – музей Оноре де Бальзака. До нього традиційно приїжджають весільні кортежі з Верхівні та сусідніх сіл. Стародавнім маєтком цікавляться європейські туристи, зокрема з Польщі та Франції. Кілька років тому тут побувала 80-річна правнучка однієї з сестер Евеліни. Дуже дякувала, що садибу зберегли, і що пам’ять про українську графиню, яка покохала геніального французького письменника, досі жива.








2.  «Людська комедія» – грандіозна енциклопедія життя Франції першої половини XIX століття,  її проблематика і структура
                                                             
     
Побудова «Людської комедії» - принцип циклічності: більшість персонажів переходить із твору у твір («техніка перехідних персонажів»).
Композиційний принцип – взаємозв’язок і взаємодія різних частин циклу


Пов’язане зображення



Теорія літератури


Заповнити таблицю


Оноре де Бальзак(1799-1850)
Життєвий і творчий шлях письменника
Хронологічна таблиця


Дата
Подія

20.05.1799 

Народився Бальзак в місті Тур на півдні Франції


Родина Бальзаків оселяється в Парижі


Оноре отримав диплом юриста



Написав роман «Останній шуан»


Робота над великими прозовими творами — романами і повістями («Шагренева шкіра», «Полковник Шабер», «Євгенія Гранде» та ін.).



Твори об’єднуються в один цикл, з’являється назва «Людська комедія»



Письменник отримав листа із Одеси за підписом «Іноземка» з приводу його роману «Тридцятирічна жінка». Авторкою послання була багата польська поміщиця Евеліна Ганська


Написав «Передмову» до «Людської комедії»


Одружився з Евеліною Ганською




Помер у Парижі.






Пов’язане зображення

Домашнє завдання


1. Прочитай  повість "Гобсек"
 http://bookz.ru/authors/onore-de-bal_zak/gobsek/1-gobsek.html
              













Немає коментарів:

Дописати коментар