Урок №17
Роман ХХ століття
Роман ХХ століття
Роман як
жанр літератури, його формування і провідні ознаки. Різновиди роману
XIX ст., національна своєрідність
Матеріали до уроку
Теорія літератури
Роман (фр. roman — романський) — літературний жанр, найпоширеніший у XVIII-XX ст.; великий за обсягом, складний за будовою епічний твір, у якому широко охоплено життєві події, докладно розкрито історію формування характерів багатьох персонажів.
Як літературознавчий термін слово роман уперше застосував у XVI ст. англійський літературознавець Джордж Патенхем у праці “Мистецтво англійської поезії” (1589). Спочатку романомназивали будь-які віршові твори, написані романською, а не латиною. Згодом так почали називати прозові твори зі специфічною тематикою — любовною (у XVII ст. французький дослідник П’єр Даніель Юе назвав їх історіями “для задоволення та повчання”).
Головними структурними елементами роману є оповідь та відтворюваний нею у просторі й часі уявний світ, населений персонажами, наповнений подіями, уміщеними в сюжет. Крім оповіді (викладу від першої особи) або розповіді (викладу від третьої особи), роману властиві пряма мова персонажів (діалоги, монологи), описи, авторські відступи, а також невласне пряма мова (коли авторський виступ насправді представляє думки персонажа). Залежно від різновиду роману, авторського стилю чи творчої манери письменника співвідношення між ними різняться — від переважання оповіді (розповіді), що є характерним для класичного роману, до переважання опису, діалогу чи монологу (внутрішнього монологу у психологічному романі, опису — у документальному, потоку свідомості — у модерному, колажу з цитат, діалогів та монологів — у постмодерному).
XIX ст.— особливий період у розвитку роману. Його автори — не тільки майстри слова, а вчителі, духовні наставники. З’являються нові сюжетно-композиційні та жанрові різновиди роману, зазнають змін форми типізації. Реалістичні за своєю основою великі епічні твори поступово витісняють романтичні, розквітають жанри історичного й соціально-побутового роману.
Історичний роман — роман, побудований на історичному сюжеті, що відтворює у художній формі якусь добу, певний період історії. У такому романі історичну правду поєднано з правдою художньою, історичний факт — із художнім вимислом, реальних історичних осіб — із вигаданими, вимисел уміщено у межі зображуваної епохи. Для реалістичного роману XIX-XX ст. відповідність історичній правді не виключає звернення до злободенних проблем сучасності. Тому історичний роман має певне ідеологічне призначення. Іноді історична доба — лише тло для змалювання актуальних подій.
Соціально-побутовий роман — основний різновид реалістичного роману, для якого характерна ідеологізація приватного життя, побуту персонажів. Утвердився у XIX ст. Письменники-реалісти, передусім французькі (Стендаль, О. де Бальзак, Ґ. Флобер) та англійські (Ч. Діккенс, В. Теккерей) розширюють сюжетні межі, долучаючи до приватного аспекту зображення сцен та епізодів, що охоплюють життя усього суспільства й доби. Соціально-побутовий роман часто відтворює конфлікт між людиною та суспільством, у такий спосіб намагаючись розв’язати його або констатуючи неможливість цього розв’язання.
Автобіографічний роман — жанровий різновид роману, у якому головним персонажем є сам автор, а події, уміщені у фабулі,— реальні події його життя. Як різновид біографічного роману автобіографічний більш концентровано й послідовно втілює авторські погляди, суб’єктивно трактуючи події та факти життя.
Психологічний роман — різновид роману, у якому відтворено внутрішні переживання особистості, духовну еволюцію, пошуки та внутрішні суперечності героя, які зумовлюють його вчинки та поведінку. Головним об’єктом дослідження у психологічному романі є людина з її неповторним внутрішнім світом. Сформувався у XIX ст. (“Герой нашого часу” М. Ю. Лермонтова; “Пані Боварі” Ґ. Флобера; “Злочин і кара”, “Брати Карамазови”, “Ідіот” Ф. М. Достоєвського та ін.). У реалістичному психологічному романі письменники досліджують уплив соціальних обставин на психологію людини, взаємозв’язок індивідуального та загального. За доби модернізму суспільне не є визначальним, на першому плані — особистість, яка творить свій особливий світ.
Філософський роман — різновид роману, у якому безпосередньо викладено світоглядну або етичну позицію автора. Сформувався в епоху Просвітництва (“Кандід, або Оптимізм” Вольтера, “Жак-фаталіст та його господар” Д. Дідро та ін.), зумовлений потребою в популяризації філософії раціоналізму, осмислення суспільних норм, законів і політичних подій. У ХІХ-ХХ ст. значно поширюються романи соціально-філософський та філософсько-психологічний, де викладено філософські погляди письменника, глобально осмислено історичну епоху у зв’язку з філософією буття особистості (Ф. М. Достоєвський,
Л. М. Толстой, Анатоль Франс та ін.).
Наприкінці XIX — у I третині XX ст. остаточно оформилися поліцейський і детективний, а також фантастичний і дамський (“рожевий”) романи.Теорія літератури.
Психологізм літературного твору — це зображення письменником внутрішнього
світу героїв: повне, проникливе та скрупульозне змалювання їхніх почуттів,
емоцій, думок і переживань, акцентування уваги на тонкому аналізі психології
людини. Психологізм різною мірою притаманний творам різних епох, але в добу
реалізму він мав свої особливості. Так,
Стендаль, зображуючи конфлікт непокірного героя із суспільним ладом, сміливо
заглиблюється в «життя пристрастей» свого персонажа. Саме Стендаль зробив
психологічний аналіз своєрідною «нормою» літературної творчості
письменників-реалістів. Натомість Бальзак умотивовує психологію своїх героїв
переважно впливом суспільних законів і моралі. Ближче до доби раннього
модернізму психологізм літературних творів дещо змінюється: психологія героя
вмотивовується переважно не соціальними обставинами, а
ірраціонально-фізіологічними чинниками (романи братів Гонкур, Еміль Золя.
Соціально-психологічний роман – один із різновидів романного жанру, в якому в
складних, часто екстремальних життєвих ситуаціях розкриваються багатогранні
характери героїв з усім розмаїттям їхнього психологічного функціонування у
соціальному середовищі. На відміну від соціально-побутових творів, автор
соціально-психологічного твору досліджує взаємини особи і соціуму, враховуючи
психологічні чинники: інтелектуальні зусилля, емоції, інтуїцію, свідомі й
несвідомі поривання людини. Найвідоміші соціально-психологічні романи у
XIX
столітті створили Стендаль, О.Бальзак, Ч.Діккенс, О.Пушкін, М.Лермонтов,
І.Тургенєв, Л.Толстой, Ф.Достоєвський.
Періодизація культурного процесу ХІХ століття
Культурний процес ХІХ століття (звісно, дуже
умовно і не беззастережно) за домінантами можна розподілити на такі головні
етапи:
початок XIX ст. — 1830‑і
роки —
доба романтизму;
1840–1860‑і роки — доба реалізму;
1870–1890‑і роки — доба раннього
модернізм.
Франція
Стендаль (Марі Анрі Бейль, 1783 –
1842). «Червоне і
чорне».
Творчий шлях письменника, його внесок у скарбницю
психологічної прози XIX століття
Знайомимося
з творчим шляхом письменника, його внеском у скарбницю психологічної прози XIX ст.
Зарубіжна література (рівень стандарту). Підручник. 10 клас. В. В. Паращич
Стендаль (Марі-Анрі Бейль)
Творчий шлях письменника, його внесок у скарбницю психологічної прози XIX століття «Червоне і чорне»: поєднання соціально- політичного й психологічного аспектів у романі
Французька культура подарувала світу видатних математиків, філософів, письменників, композиторів, а також століття Просвітництва, мову дипломатії, універсальну концепцію прав людини. Також Франція відома своїми досягненнями в галузі медицини й технологій, а ще особливим французьким стилем життя.
Французька література — одна з найдавніших та найбагатших європейських літератур.
Треба застосувати прийоми математики до людського серця і покласти цю думку в основу творчого методу і мови почуттів.
У цьому — все мистецтво.
Стендаль
Шлях цього письменника до популярності був дуже тривалим. Стендаль говорив: «Я беру лотерейний квиток, головний виграш якого полягає в тому, щоб мене читали 1935 р.». І він не помилився: його твори читали 1935 р., читають і досі, замислюючись над вічними проблемами, які порушив письменник.
Стендаль передбачав, що слава прийде до нього не раніше, ніж 1880-го. І мав рацію. Можливо, найбільша його помилка полягала в тому, що він не вписувався в певний літературний стереотип, що існував у його час. Стендаля відділяла від авторів XVIII ст. любов до героїв-себелюбців, зокрема таких, як Наполеон. Із ім’ям імператора митець пов’язував свої романтичні мрії про світле майбутнє Франції. Із цього приводу юнак занотував, що Наполеон «завойовував нам перемоги, і ми судили про всі його вчинки за законами тієї релігії, яка з раннього дитинства змушувала прискорено битися наші серця; ми бачили в цій диктатурі лише... користь для вітчизни».
Однак Стендаля не можна вважати письменником- романтиком, адже йому бракувало сентиментальності, епічного розмаху.
Та сильною ознакою його творчості, яка піднесла митця на літературний п’єдестал, був психологічний реалізм.
Вікіпедія
Немає коментарів:
Дописати коментар